Diagnostyka – laboratoryjna badania-krwi

Pobór krwi od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 10:00

 

Podstawowe badanie krwi zaleca się wykonywać w ramach profilaktyki nawet wtedy, gdy nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. Warto udać się do laboratorium przynajmniej raz w roku, nawet jeśli na morfologię nie skierował nas lekarz.

Badanie krwi – jak się przygotować? 

Na zafałszowanie wyników badania krwi wpływa cały szereg przyjmowanych pokarmów i leków. Nie wiadomo także, jak organizm zareaguje po spożyciu posiłku, napoju czy gumy do żucia. Jeżeli jest tylko taka możliwość, należy wykonywać wszystkie badania krwi na czczo, mimo iż dopuszczalne jest ich wykonanie po jedzeniu czy wypiciu kawy. Zaleca się pobieranie krwi rano, na czczo, najlepiej po około 12-godzinnym nieprzyjmowaniu pokarmów.

 

Jakie badania wykonuje się na czczo?

Na zafałszowanie wyników badania krwi wpływa cały szereg przyjmowanych pokarmów i leków. Nie wiadomo także, jak organizm zareaguje po spożyciu posiłku, napoju czy gumy do żucia. Jeżeli jest tylko taka możliwość, należy wykonywać wszystkie badania krwi na czczo, mimo iż dopuszczalne jest ich wykonanie po jedzeniu czy wypiciu kawy.
  • morfologia – zaleca się przed badaniem post co najmniej 8, a lepiej 13 godzin.
  • poziom glukozy we krwi - poziom ten jest ściśle związany z jedzeniem. Przerwa w jedzeniu powinna wynosić ok. 12 godzin, poprzedniego dnia posiłek należy zjeść najpóźniej o godz. 18.
  • próby wątrobowe (ASPAT, ALAT, ASP, albumina, bilirubina) – wątroba bierze udział w trawieniu, więc jakikolwiek posiłek, nawet najmniejszy, sprawia, że zmienia się obraz jej parametrów. W dniu przed badaniem najlepiej jest zjeść bardzo lekką kolację, najpóźniej ok. godz. 18 i w ciągu dnia nie jeść pokarmów tłustych i smażonych
  • badanie poziomu cholesterolu (zarówno HDL, LDL jak i badanie obu poziomów), badanie poziomu trójglicerydów i pełen lipidogram – tutaj nie wszyscy lekarze są zgodni. Jednak poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów jest wrażliwy na zjedzony posiłek i szybko nań reaguje, więc badanie po jedzeniu może dać fałszywe rezultaty.
  • badanie funkcji nerek – kontrola mocznika i kreatyniny we krwi.
  • hormon luteinizujący LH – jego poziom kontroluje się w celu stwierdzenia ciąży, ale też aby wychwycić zaburzenia hormonalne – w drugim przypadku post jest konieczny.
  • poziom potasu we krwi – oraz innych elektrolitów (magnez, sód) wymaga postu, ponieważ szybko się zmienia i jest powiązany z dietą.
  • poziom insuliny we krwi – trzeba być bezwzględnie na czczo! Zaleca się, aby badanie poprzedzał 14-godzinny post
  • poziom hormonów tarczycy – czyli TSH, FT3 i FT4. Post powinien wynosić co najmniej 8 godzin.
  • badanie INR – kontrola czasu krzepnięcia. Tutaj post należy zachować dlatego, że zawarta w jedzeniu witamina K wpływa na parametry krzepnięcia i może zaburzać wyniki badania.