Terapia Witaminą C

Rola witaminy C

Witamina C jest jedną z najlepiej poznanych i opisanych Witamin. Wiemy że jest niezbędna dla funkcjonowania naszego organizmu, niestety w przeciwieństwie do większości zwierząt nasz organizm jej nie wytwarza dlatego musimy stale ją uzupełniać. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie więc jest szybko usuwana z organizmu i nie jest przez niego akumulowana co oznacza, że praktycznie nie można jej przedawkować. Rola witaminy C jako podstawowego antyoksydantu, czynnika wspierającego odporność czy składnika tkanki łącznej (stawy, skóra) jest dobrze znana od wielu lat.

Propagatorem stosowania dużych dawek witaminy C jako środka w leczeniu wielu chorób był dwukrotny laureat nagrody Nobla Linus Pauling.

Ze względu na ograniczone możliwości wchłaniania witaminy C drogą doustną zaczęto stosować wlewy dożylne.

Od jakiegoś czasu prowadzone są badania nad zastosowaniem dużych dawek witaminy C w leczeniu takich schorzeń jak: choroby wirusowe, choroby układu krążenia czy choroby nowotworowe.

W czasopiśmie Science Translational Medicine opublikowano wyniki badań pokazujących, że duża dawka kwasu askorbinowego, podana dożylnie, podniosła efektywność chemioterapii u myszy, a zastosowana u ludzi wyraźnie poprawiła jakość życia chorych w trakcie leczenia.
„Osobną część badań stanowił eksperymentalny program z udziałem 27 pacjentów onkologicznych, którym w trakcie chemioterapii podawano duże dawki witaminy C … . Autorzy badania chcieli tylko sprawdzić, czy kwas askorbinowy nie wywoła u chorych przykrych skutków ubocznych – nie zamierzali przeanalizować wpływu substancji na samą terapię. Tymczasem okazało się, że osoby przyjmujące duże dożylne dawki witaminy C nie tylko lepiej znoszą chemioterapię, lecz również mają więcej energii i rzadziej cierpią na nudności.”

Kontakt Gdynia

 • ul. Zakręt od Oksywia 3
  81-244 Gdynia
 • 58 623 33 60
  58 623 33 57
 • krasicki@drkrasicki.pl

Kontakt Hel

 • Filia na Helu (gabinet w szkole)
  ul. Szkolna 1
  84-150 Hel
 • 660 765 748